Výkonnostní plavání je zaměřeno na zvyšování kondice v plavání a také zlepšení fyzické i psychické trénovanosti. Jednotlivé výkonnostní skupiny připravují plavce k účasti v různých závodech, soutěžích či mistrovství. Sportovci jsou vedeni k výkonům technickou, silovou i mentální přípravou. Důležitý je rozvoj techniky, zvyšování vytrvalosti a také svalové výkonnosti sportovce. Cílem je dosahování co nejlepších výsledků a neustálé zvyšování výkonnosti.
Výkonnostní plavání a jeho kategorie
Existuje několik kategorií výkonnostního plavání. Nejčastěji jsou rozlišovány podle věku sportovců. Také je důležité, o jaký druh přípravy při výkonnostním tréninku se jedná. Plavci se dělí do výkonnostních kategorií na základě toho, na jaký typ závodu či soutěží jsou orientováni.
Kdy začít s výkonnostním tréninkem
Ideální je začít co nejdříve. Někteří lidé jsou již v dětském věku vedeni k plavání a u některých z nich můžeme pozorovat pozitivní vztah právě k výkonnostnímu plavání. Tyto děti se snaží neustále zvyšovat své rychlostní tempo a vytrvalost. Tehdy je dobře je v tomto směru jednoznačně podporovat a přihlásit je podle možnosti na druh plavání, kde se budou věnovat právě zvyšování výkonů.
Pokud s plaváním teprve začínáte, není vhodné se hned přihlásit na výkonnostní výcvik. Třeba si nejprve osvojit základní metody a techniku plavání, naučit se správně dýchat. Při výkonnostním plavání je totiž velmi důležitá správná technika dýchání. Nejde o rekreační sport, na to není třeba zapomínat.
Výkonnostní tréninky
Výkonnostní plavání vyžaduje tvrdé a pravidelné tréninky. Záleží na sportovci a jeho individuálním programu, jak často se bude účastnit tréninků. Avšak pokud chce dosáhnout maximálních výkonů, není třeba zapomínat na pravidelnost. Frekvence by měla být co nejvyšší. Jednotlivé tréninky trvají 1 až 1,5 hodiny. Celková příprava výkonnostního tréninku je také individuální. Záleží také na tom, zda se sportovec připravuje na nějaký druh soutěže a pokud ano, na jaký.
Samotný trénink začíná rozplaváním. Možná to zní triviálně, ale jde o velmi podstatnou část. Připraví plovoucího na to hlavní zatížení během tréninku. Vhodné je během plavání úseků používat stopky. Tak si jednoduše umíte kontrolovat svou výkonnost a rychlost. Taková kontrola je skvělou formou zpětné vazby o kvalitě výkonnosti. Pokud se připravujete na závod, je vhodné si během tréninku rozdělit vzdálenost na menší úseky. Za cíl si stanovte přeplavat je závodní rychlostí. Důležité je si během tréninku všímat a kontrolovat kvalitu záběru. Ta se měří rychlostí plavání a zároveň počtem záběrů. Počítejte si proto záběry na délku bazénu a přitom si měřte čas. Trénink ukončete vyplutím, které pomáhá urychlit regeneraci svalů a odstraňuje bolest z únavy.