Dosažení vámi stanoveného cíle spočívá v první řadě v tvrdé přípravě. Na trénincích získáváte zkušenosti, které vás jako plavce posouvají dál. Takovýmto způsobem si zocelujete sebevědomí. Nezapomeňte, že tajemství spočívá zejména v osvojení si systému plavání, které se vyznačuje lehkostí a je ekonomické. Na své kondici nemusíte pracovat jen plaváním ve vodě, i když je to samozřejmě hlavní část plaveckého tréninku. Dopomoci vám mohou i jiné druhy sportu, kterými si plavecký trénink doplníte, a to například běh, cyklistika či turistika.
-
Typy plaveckých tréninků
Intervalový trénink je takový způsob tréninku, kde se střídá plavání s odpočinkem. Čas k odpočinku bývá krátký, přibližně 10 sekund, proto nedovoluje načerpat nové síly na sto procent. Důležité je, aby se jednotlivá opakování neplavala co nejrychleji. Tělo se přizpůsobuje plavání omezenou rychlostí, ale na delší úseky.
„Repetition“ trénink je zaměřen na plavání s přestávkami dlouhými přibližně 3 až 5 minut, kdy dochází k relativně úplnému obnovení sil. Opakování se plavu s maximální možnou rychlostí. Kladěna je zde vysoká zátěž na celé tělo, proto se tento trénink považuje za poslední stupeň při intenzivní přípravě.
Při „Speed play“ tréninku se plave bez přestávky. Mění se jen rychlost plavání, a to tak, že se sníží a následně zvýší. Obecně jde o plavání na dlouhé vzdálenosti, a to bez odpočinku.
Pokud jste úplný začátečník, váš plavecký tréninkový plán bude zaměřen ze začátku zejména na správnou dýchací techniku. Naučíte se správně plavat všemi plaveckými styly. Váš trenér vás zařadí do takové plavecké skupiny, která vám bude výkonnostně vyhovovat.
-
Plavecký tréninkový plán
Abyste si vybrali pro vás vhodný tréninkový plán, stanovte si jasné cíle, které chcete splnit. Myslete na to, že cíl musí být měřitelný a hlavně reálný. Stanovte si strukturu náročnosti vašeho tréninku a jednotlivé tréninky si dávkujte přibližně 2 až 3x týdně. Pauza mezi nimi by měla trvat 2 až 3 dny. Pokud jste začátečník, první přibližně čtyři týdny trénujte 3x týdně, a to po 3 kilometrech. Následně od pátého týdne přidejte o jeden trénink navíc ve stejné vzdálenosti. Dále od devátého týdne přidejte opět další trénink.
Plavecký trénink absolvujte buď ráno nebo až na konci dne. Jednoznačně se vyhněte dvěma rozvíjejícím tréninkům za den. Raději si naplánujte jeden těžší rozvíjející trénink a druhý naopak lehčí stabilizační. Výsledky se jistě dostaví brzy, pokud si důkladně promyslíte přípravu.
-
Plavecké pomůcky
Pro plavecký trénink je třeba pořídit vhodné plavecké brýle. Jejich výběr je důležitější, než byste si mysleli. Zlepšují totiž viditelnost pod vodou a udržují chlór a jiné chemické látky z vody mimo vaše oči. Vyberte si proto kvalitní brýle a hlavněsi je nezapomeňte před koupí vyzkoušet. Hodit se mohou také plavecké stopky, kterými budete vy nebo váš trenér měřit rychlost a mezičasy.
Kvalitně mohou při plaveckém tréninku posloužit i pomůcky jako deska, ploutve, piškot či packy. Špičkoví plavci s nimi rádi trénují výkon a začátečníkům pomáhají ke zlepšení techniky a zpestření tréninku.
Kurz plavání v ROYAL-u
Máte-li chuť věnovat se plavání, přihlásit se můžete na plavecký trénink. Existuje více typů tréninků, ale každý je koncipován tak, aby vyhovoval vašim individuálním požadavkům. Přihlásit se může i úplný začátečník, který se teprve chystá naučit základní plaveckou techniku. Pokud máte již s plaváním a jednotlivými plaveckými styly dostatek zkušeností, ideální je pro vás kondiční trénink, kde se budete zdokonalovat a zvyšovat své výkony.