Styl znak se plave dozadu. Pohyb rukama i nohama nám připomíná kraul. Záběr paží je u znaku veden stranou. V záběrové fázi dochází k pomačkání v lokti. Následně ruku vytáhneme z vody ven a dokončíme pohyb v úplném vzpažení. Největší hnací sílu vytváří nohy. Tento styl je bazénový. Ve vlnách moře nelze moc praktikovat.
Plavání znak a jeho výhody
Je ideální pro posílení zádového svalstva. Tento styl nám prospěje, když trpíme bolestmi zad či ztuhnutím svalstva. Uvolňuje prsní svaly, ramenní i krční. Takto by se měli zotavovat lidé po léčení zlomené končetiny nebo ti, kteří prodělali infarkt. Chceme-li zpevnit břicho, znak je pro nás ideálním stylem.
Technika plavání znaku
Výchozí poloha je splývání na zádech. Ruce máme vzpažené, nohy jsou natažené. Pánev tlačíme směrem ke hladině. Po skončení splývání, to je až se pohyb těla zastavuje, začneme kopat nohama. Nohy provádějí střídavý, rytmický pohyb shora dolů. Pohyb vychází z kyčle, přechází přes koleno a je dokončován přes uvolněný kotník. Hlavní hnací sílu vyvolává bérce při aktivním pohybu vzhůru. Špičky máme otočeny dovnitř.
Pohyb začíná natažená ruka, která je přenášena nad hladinou. Vstupuje do vody ve vzpažení malíčkovou hranou, což usnadní „zaříznutí se“ ruce do vody. Po jejím ponoření dochází k zachycení vody a mačkání v lokti. Největší záběrový tah je vyvolán dlaní a předloktím. Po dokončení záběru nastává fáze přenášení paže nad hladinou. Ruka vystupuje z vody palcovou stranou. Na celý pohyb obou rukou přitom potřebujeme přibližně 4-6 kopů nohou. Pravidelně dýcháme otevřenými ústy, na jednu ruku nádech, na druhou výdech.
Nejčastější chyby
Při plavání znaku se vyvarujeme velmi zakloněné ale i předkloněné hlavě, nesprávné rotaci těla, příliš pokrčeným a roztaženým nohám, kopání do stran. Chybou je i pohyb nohou jako při jízdě na kole či kolena vyčnívající z vody. Při práci rukou je třeba si dávat pozor na to, abychom při ukončení záběru nevytahovali ruku z vody malíčkovou částí.