Kraul je nejúčinnější a nejefektivnější styl plavání. To znamená, že je nejrychlejší. Jeho účinnost je dána hlavně polohou těla. Jedná se o téměř horizontální polohu, čímž umožňuje snížit odpor na minimum a usnadnit lepší obtékání vody. Plavání kraul rovnoměrně posiluje celé tělo, zapojuje ruce i nohy a pomáhá uvolnit a zároveň vytrénovat svaly zad.
Technika plavání kraula
Přestože má kraul techniku plavání náročnější na sladění pohybů rukou a nohou, poradíme vám, jak plavat kraula správně. Tělo máme téměř ve vodorovné rovině. Hlava je ponořena tváří do vody. Hlavu nezvedáme z vody ani nevykláníme mimo podélnou osu těla do stran.
Nohama provádíme střídavý, rytmický pohyb směrem nahoru a dolů. Kraulový kop (pohyb dolů) vychází z kyčle přes stehno. Když vystíráme nohu, postupně se přenáší i na bérce a nárt. Pomalý pohyb se postupně zrychluje.
Pohyb rukou můžeme rozdělit do dvou fází. Při fázi přenášení jde ven z vody jako první loket pokrčené ruky a poté následuje celá ruka. Paže se natáhne teprve tehdy, když loket míjí ucho, abychom se mohli za vodou natáhnout co nejdál. Tato fáze končí ponořením dlaně do vody, čímž začíná fáze záběru. Ruka vstupuje do vody prsty, následuje dlaň, předloktí, loket a nakonec celá ruka. Okamžikem, kdy dlaní zachytíme vodu, nastává aktivní práce paže. Na začátku záběru je ruka téměř přepnutá před tělem a když ji odtlačujeme vzad, se krčí v lokti.
Jak správně plavat kraula závisí také na dechu. Správné dýchání probíhá následovně. Během záběru ruky dochází k vytáčení trupu v podélné ose. Nádech je realizován na stranu přenášené ruky. Musí být rychlý a je realizován ústy. Po jeho uskutečnění se hlava vrací zpět pod hladinu. Výdech nastává pod hladinou a to jak nosem, tak ústy.
Nejčastější chyby plaveckého stylu kraul
Po hlavě nad vodou je další častou chybou, že pohyb nohou vychází z kolen. Po správnosti začíná v kyčelním kloubu. Dále jsou to pokrčené ruce a nohy, kopání napnutýma nohama nebo nadměrné protáčení plavce při nádechu.