Styly plavání vznikaly, měnily a zdokonalovaly se postupně. Také pravidla závodního plavání se během let zjevně změnila. Plavci jsou díky novým technikám, pravidlům a podmínkám stále rychlejší. Pokrok v plavání se dosud nezastavil.
Prsa – stručná historie
Začátky plavání sahají až do prehistorické doby. Avšak závodní plavání začalo být v Evropě oblíbeno až kolem roku 1800 a to pouze ve stylu prsa. V roce 1904 byl plavecký styl prsa zařazen jako olympijská disciplína. V roce 1956 na Olympijských hrách v Melbourne na 200m prsa zvítězil Japonec Masaru Furukawa, který 75% tratě absolvoval pod vodou. Takové závodění přinášelo zdravotní rizika a ani pro diváky nebylo příliš atraktivní. Proto se v roce 1957 přijalo pravidlo, které přikazovalo závodníkům neponořovat hlavu při plavání pod vodu. V roce 1987 bylo toto pravidlo zmírněno. V současnosti musí plavec během jednoho celého tempa protnout hlavou hladinu vody.
Rekordy plaveckého stylu prsa
Nabízíme vám pár rekordů – K. Horská vytvořila na mitinku ve Skopijí v roce 2020 nový český rekord na 200m prsa v čase 2:19,88 min, vylepšila tak dosavadní rekord o více než 3 sekundy, svůj osobní rekord posunula o 5 vteřin. Šestnáctiletá olympijská vítězka a mistrině světa litevčanka Ruta Meilutyteová utvořila na závodech Světového poháru v plavání v krátkém bazénu v Moskvě nový světový rekord na 100 m prsa časem 1:02,36 minuty.
Kraul – stručná historie
Úspěšným průkopníkem tohoto stylu v Evropě byl Angličan John Arthur Trudgen, který si jej osvojil od amerických Indiánů. V roce 1873 jej předvedl v Anglii. Obě paže se u něj střídavě vracely do základní polohy nad vodou, hlava byla v začátcích vysoko nad hladinou a pohyb nohou byl „prsařský“. Tento způsob byl výrazně rychlejší než prsa a nazvali ho „trudgen“ (čti tradžen).
O další pokrok v krauli se zasloužil také Angličan Frederick Cavill. Na konci 19. století na Šalamounových ostrovech si všiml zajímavosti. Domorodci plavali podobným způsobem jako Trudgen, ale kop vycházel vertikálně z kolen, střídavě shora, dolů. Tento styl se proslavil také jako „australský kraul“ a v roce 1900 vzbudil pozornost na Olympijských hrách v Paříži. Následně přišel „americký kraul“. Ten přinesl dnes už klasický šest – kopový kraul. Při něm vertikální pohyb dolních končetin vycházel z kyčlí a vlnovitě se přenášel do uvolněných kotníků.
Současně se spojila práce paží a dolních končetin, čímž se vytvořil vzájemný rytmus obou záběrových sil. Prvním průkopníkem šest – dobrého kraula byl americký plavec havajského původu Duke Kahanamoku. Byl držitelem tří zlatých a dvou stříbrných olympijských medailí z let 1912 – 1924. Léty se tento plavecký styl vyvíjel až do dnešní známé podoby.
Zajímavosti a rekordy plaveckého stylu kraul
V současnosti máme v Česku skvělou mladou plavkyni Barboru Seemanovou (21). Sbírá medaile jednu za druhou. Letos se jí podařilo vytvořit hned několik českých rekordů a to v disciplínách 50, 100, 200, 400 kraul. Švédská plavkyně Sarah Sjöströmová stanovila v srpnu v roce 2017 na akci Světového poháru v krátkém bazénu v Nizozemsku nový světový rekord na 200 metrů volným způsobem na rekordní dobu 1:50,43 min.