Při plavání kraula je pro úspěch rozhodující správná technika. Správná technika plavání umožňuje buď plavat mírným tempem v klidu, nebo plavat rychlým tempem, aniž byste se příliš rychle vyčerpali. S ohledem na tyto úvahy jsme níže uvedli několik plaveckých tipů, které vám pomohou naučit se jak plavat kraula.
Držte hlavu v neutrální pozici
Hlavu držte v jedné linii s trupem a dívejte se přímo dolů na dno bazénu. Nedívejte se dopředu, protože jinak budete mít tendenci zvedat hlavu, což následně způsobí pokles boků a nohou a budete muset silněji kopat, abyste je udrželi nahoře.
Nezvedejte hlavu těsně před nádechem.
Tato častá chyba také způsobuje pokles boků a nohou. Raději se přetočte na bok a nechte hlavu přetočit o kousek dál, dokud vašimi ústy nevypluje voda. Měli byste mít pocit, jako by vaše hlava ležela bokem na polštáři z vody. V ideálním případě byste měli mít při dýchání jedno oko nad a jedno pod vodní hladinou. Umět to však vyžaduje čas a cvik.
Plavte s mírnou rotací
Snažte se plavat s mírnou rotací, ne naplocho na břiše a hrudníku. Tělo by se mělo mírně vytáčet v bocích s kontrolou středu těla, když ruka vychází z vody. Při nádechu se tělo vytáčí přes stranu, ale jen mírně, jinak dochází k náklonu, který zpomaluje a ztěžuje kraul. Díky tomu zapojíte kromě ramenních svalů i větší zádové svaly a zlepšíte svůj výkon.
Výdech ve vodě
Během záběru ruky dochází k vytáčení trupu v podélné ose. Nádech je realizován na stranu přenášené ruky. Musí být rychlý a je realizován ústy. Výdech nastává pod hladinou a to nosem. Tím se vyhneme vdechování vody a můžeme plynule pokračovat v plavání. Nejlepší je střídat dýchání na obě strany každý třetí záběr, na začátku si však můžeme vybrat pouze jednu stranu, na kterou budeme dýchat.
Kraulový kop
Nohama provádíme střídavý rytmický pohyb nahoru a dolů. Kraulový kop (pohyb dolů) vychází z kyčelního kloubu přes stehno. Při natahování nohy se postupně přenáší na holeň a holenní kost. Pomalý pohyb se postupně zrychluje.
Pohyb paží
Pohyb paží lze rozdělit do dvou fází. Ve fázi přenosu vystupuje z vody nejprve loket ohnuté paže a následně celá paže. Paže je natažena až ve chvíli, kdy loket prochází kolem ucha, abychom dosáhli co nejdále za vodu. Tato fáze končí ponořením dlaně do vody, čímž začíná fáze záběru. Ruka vstupuje do vody od prstů, následuje dlaň, předloktí, loket a nakonec celá ruka. V okamžiku, kdy dlaň zachytí vodu, začíná aktivní práce paže. Na začátku záběru je ruka téměř složená před tělem, a když ji zatlačíme zpět, pokrčí se v lokti.
Doufáme, že vám výše uvedené plavecké tipy pomohou zlepšit techniku plavání volným stylem. Pokud to s plaváním myslíte vážně, doporučujeme přihlásit se na kurzy plavání.
Zatímco některé z těchto tipů lze realizovat okamžitě, u jiných může trvat nějaký čas, než je bude možné uvést do praxe. Není však na škodu je vyzkoušet.
Hodně štěstí a zábavy!