Poté, co se dítě naučí foukat do vody, ponořovat se, splývat a udržet se na hladině, mělo by pokračovat v učení se kraulařských nohou a prsařských rukou. Všechno by mělo probíhat postupně, aby si dítě snadno zvykalo. Mnoho úkonů je lepší naučit se postupně a poté je spojit do vzájemné symbiózy. Pomohou také různé plavecké pomůcky, které jsou v začátcích velmi vítány.
Kraulářský kop
Nejprve trénujeme kraulařský kop na sedáku na suchu, poté na okraji bazénu. Nohy jsou natažené, kolena jemně pokrčená, nohy švihají jako nůžky. Později přejdeme do vody. Dítě se chytí kraje bazénu, lehne si na hladinu, nos a ústa jsou ponořené a kope kraulařské nohy. Pro jistější pocit mu dáme pod břicho nudle. Když se cítí bezpečně a jde mu to, plaveckou pomůcku odložíme a trénujeme bez ní. Ruce musí být stále natažené.
Prsařské ruce
V bazénu předvedeme dítěti prsařské ruce, které následně zkouší plavat s pomocí nudle pod břichem a kraulařskýma nohama. Dítě se naučí správně dýchat při prsou časem, nejprve si musí osvojit techniku rukou. Začínáme prsařskýma rukama, bývají pro děti lehčí než kraulařské. Ty se také učí děti postupně, nejprve jedna ruka, druhá splývá, následně opačná zabírá a druhá splývá. Potom se spojí všechno dohromady a dítě už jen trénuje plavání, dokud ho nezdokonalí.
Aby se dítě cítilo jistěji, může používat při pobytu ve vodě plavecké brýle. Díky nim vidí i pod hladinou, má přehled, kde se nachází a co je kolem něho, neštípou ho oči od vody. Odborníci na plavání se shodují, že malí začátečníci by neměli spoléhat na kolo a rukávníky, ale raději používat pěnovou pomůcku nudli nebo plaveckou desku. První dvě pomůcky dávají dětem falešnou jistotu, že umí plavat a když skočí do vody bez nich, nastanou problémy. Trenéři doporučují rodičům, aby svěřili své ratolesti do rukou profesionálů.