Plavání je sportovní aktivita, při které je činnost jako dýchání velmi podstatná. Myslíme tím ale správné plavecké dýchání. Pokud při plavání nedýcháme správně, rychle se zadýcháme a unavíme. Zvládnout správné dýchání při plavání je nezbytná věc.
Jak správně dýchat při plavání?
Při správném plaveckém dýchání je třeba ponořit celou hlavu. A to je jedna z věcí, s čím má začínající plavec problém. Ve vodě se dýchá úplně jinak, než jsme zvyklí. V běžném prostředí dýcháme automaticky, vůbec si to neuvědomujeme. Aktivně vdechujeme a pasivně vydechujeme, v převážné většině nosem.
Ve vodě je tomu přesně naopak. Vdech je pasivní a uskutečňujeme ho ústy. Neodkládejte však nádech až na poslední chvíli. Před výdechem lehce zadržíme dech a tuto fázi při nácviku postupně prodlužujeme. Výdech je aktivní a vzduch vydechujeme do vody ústy.
Při plavání tedy dýcháme pouze ústy. Když se chce plavec správně nadechnout, musí nejprve dobře vydechnout, přičemž fáze výdechu je prodloužena. Nádech probíhá vždy v tvz. mezi-záběrové pauze. Výdech řídíte vy, nádech se uskutečňuje sám. Univerzální interval pro všechny plavce neexistuje. Zvolte si sami, který vyhovuje právě vám. Pod vodou je třeba mít oči otevřené.
Jak se naučíte správně dýchat?
- Nacvičujte základní dýchání v napuštěném umyvadle, misce s vodou nebo ve vaně při koupání. Mějte nasazené i plavecké brýle, pomohou vám při strachu otevření očí pod vodou.
- Nádech a výdech nejprve nacvičujte pomalým foukáním nad vodou, jako byste foukali horkou polévku.
- Následně zkuste foukat do vody jen ústy, tedy celý nadechnutý vzduch vydechněte ústy do vody. Výdech se snažte časově prodlužovat.
- Postupně ponořujte nos i ústa pod vodu. Trénujte do té doby, než se vám podaří ponořit celý obličej a klidně vydechnout pod vodou veškerý vzduch bez stresu a strachu.
- Opakujte tento cvik několikrát po sobě. Pokud se cítíte při tomto cviku pohodlně, zkuste zařadit nádech a výdech i při plavání ve vodě.
- Správný nádech a výdech je dobrý tehdy, vytváříte-li tzv. nádech. bublinky, které musíte vidět při vydechování.
Pro plavce, kterým je nepříjemné, pokud jim voda nateče do uší nebo do nosu, jsou vhodné pomůcky jako jsou špunty do uší a kolíček na nos.