Jistě jste si nejednou řekli, že začnete pravidelně plavat, abyste se cítili lépe. Jak dosáhnout toho, abychom si osvojili vhodnou techniku plavání a co dělat, aby mělo požadovaný efekt? Správná technika při plavání bude prospěšnější pro naše zdraví, zlepší nám kondici a nabudeme radost z plavání a chuť chodit plavat častěji. Při zvládnuté technice plavání se budeme moci soustředit na záběr a zlepšení času i zaplavané vzdálenosti. Čím více času plavání věnujeme, tím lépe techniku natrénujeme.
Při plavání je důležitý dech
Nejdůležitější je zvládnout techniku dýchání. Základem je vědět, že dýchání při plavání se liší od dýchání na suchu. Chceme-li správně dýchat při plavání, musíme si uvědomit tři věci. Za prvé, každý plavec zadržuje pod vodou na chvíli dech, což je zapotřebí pro bezvadný výdech a nádech. Dodává nám to pocit bezpečí a také máme tehdy optimální polohu na hladině. Dále musíme vědět, že vydechovat začínáme pod vodou a končíme nad hladinou. Vyhneme se tak vdechnutí vody a můžeme plynule pokračovat v plavání. Za třetí, nádech probíhá v mezi-záběrové fázi, kdy máme hrudník uvolněný.
Při kraulovi se plavec nadechuje v mezi záběrové fázi, to znamená, když ruka na straně nádechové dokončila záběr a druhá ruka ještě nezačala zabírat. Dýchání je nejlepší střídat na obě strany každý třetí záběr, ze začátku si však můžeme zvolit pouze jednu stranu, kde se budeme nadechovat.
Preferujeme-li plavecký styl prsa, nadechujeme se na konci záběrové fáze, kdy paže udělali záběr a hrudník je uvolněný. Vydechujeme během splývání tak, abychom výdech dokončili nad hladinou.
U znaku je důležité soustředit se na pravidelnost a rytmus. Nádech probíhá v mezi-záběrové pauze, kdy jedna ruka ukončila záběr a druhá ruka je na něj připravena. Vydechujeme, když opačná ruka dokončuje záběr.
Zapojujeme celé tělo
Při plavání bychom neměli zanedbávat žádnou část těla, ale zapojovat celé tělo, tedy všechny končetiny stejně. Důležité je používat ruce i nohy během plavání správně, nacvičit si techniku při jednotlivých stylech plavání. Tak se vyhneme přesílení namáhaných partií těla, následným bolestem a rozčarování z tohoto druhu sportu. Pokud pociťujeme, že ruce nebo nohy jsou naší slabinou, nejlepším řešením je jejich posílení. V tom nám může pomoci procvičování končetin přidáním jen problémových končetin s tím, že druhé mohou pracovat s pěnovou pomůckou a jinými plaveckými potřebami.
Základní chyby, kterým se vyvarovat při plavání
Nesprávné dýchání, poloha těla či chybné používání končetin při plavání patří mezi nejčastější vady. Všechny plavecké styly mají společnou jednu věc a tou je horizontální poloha. To znamená, že je třeba být zarovno s vodní hladinou.
Pokud u prsou plaveme s hlavou nad hladinou, škodíme tím krční páteři. Hlava držená nad vodou může namáhat i ramena. Rychleji se vyčerpáme, jelikož takto narážíme na větší odpor vody. Pozor si dáváme na špatnou koordinaci pohybu končetin, chybné načasování nádechu a výdechu, paže zabírající směrem vzad a ne do stran.
Nejčastější chyby při kraulovi bývají nesprávná technika používání paží při plavání, přílišné mačkání kolen, kopání napnutýma nohama, nadměrné protáčení plavce při nádechu. Při plavání znaku se vyvarujeme velmi zakloněné ale i předkloněné hlavě, nesprávné rotaci těla, přílišnému zmačkání a roztažení nohou či kopání do stran.
Pokud se chceme základních chyb vyvarovat, nastudujme si techniku plavání svého preferovaného stylu. Trénujme nejen ve vodě, ale také na suchu a věnujme plavání dostatek času.